Jaką kłódkę wybrać? Szyfrową, na kluczyk, a może obsługiwaną przez aplikację w smartfonie?

Wybór odpowiedniej kłódki jest tylko pozornie łatwy. Życie i zakupy szybko weryfikują to twierdzenie, tym bardziej, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze wynalazki, które próbują wyprzeć z rynku tradycyjne rozwiązania. Dziś zastanowimy się nad tym tematem i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, którą kłódkę wybrać. Mamy nadzieję, że nasze przemyślenia pomogą Wam podjąć dobrą decyzję.

Kłódka kłódce nierówna

Wybierając się do sklepu, bez względu na to, czy będzie to sklep budowlany czy specjalistyczny, sprzedający tylko kłódki, na pewno znajdziecie podstawowe rodzaje tego asortymentu, czyli kłódki trzpieniowe i z uchem, zamykane na kluczyk. Wspomniane rodzaje są powszechnie stosowane, dlatego tych jest najwięcej. Okazuje się jednak, że producenci idą o krok dalej, co oznacza, że w ich ofercie może znaleźć się również kłódka na szyfr lub taka z alarmem. Czym charakteryzują się owe wynalazki?

Kłódka na szyfr oczywiście nie posiada kluczyka, który zamyka i otwiera ucho lub trzpień. Posiada szyfr, który trzeba zapamiętać. Jeśli chcecie wybrać ten model, pamiętajcie o tym, że musi być bardzo dobrej jakości. Te najtańsze mają bowiem widoczny bębenek, który dla wprawnego złodzieja nie stanowi żadnego problemu.

Czym jest kłódka z alarmem? Jest to urządzenie, którego otwarcie bez użycia dedykowanego klucza, np. poprzez przecięcie ucha, powoduje uruchomienie się alarmu. Musimy dodać, że jest on niezwykle głośny. Należy jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju zabezpieczenie nie powinno być stosowane do spinania dwóch łańcuchów. Zupełnie się nie sprawdzi, ponieważ złodziej lub osoba nieuprawnione z powodzeniem będą mogły przeciąć łańcuch, pozostawiając kłódkę nienaruszoną.